Ondra Vala:
„Nechci se stát otrokem své techniky.“

Od 21. februára 2017 2 júla, 2019 Marketing
Ako dlho sa venuješ fotografii?

Focení mně žíví přibližně 13 let. Předcházelo tomu samozřejmě několik amatérských let, kdy jsem postupně objevoval základní zákonitosti, jak se drží foťák, co je ISO a co je “sklo”. 🙂

Kedy nastal zlom medzi koníčkom a profesionálnou dráhou?

V té době jsem už pár let pracoval jako reklamní grafik a pak mi došlo, že mně nebaví sedět za počítačem a chci tvořit přímo v terénu, mezi lidma. Dostal jsem šanci, stál si za svým, neposlouchal posměváčky a najednou to šlo. 🙂

Aké sú podľa vás najnovšie trendy vo fotografii? Na čo sa môže zákazník v blízkej dobe tešiť?

Pokud čekáš výčet technologických trendů, pak tě asi odkážu na google. 🙂 Z mého pohledu je zásadní a očividný trend v tom, že si (nejen) fotografové budou čím dál více plně uvědomovat důvod i příčinu své práce a tuto nabytou zkušenost převedou do své praxe. Klienti by se měli těšit především zlepšující se úroveň komunikace a empatie ze strany fotografa.

Čo ťa baví fotiť najviac?

Nejraději fotím lidi, kteří sami něco vytvářejí. Zachytit nejen samotnou podstatu jejich práce, ale taky jejich pocity. Rád fotím lidi, které jejich práce baví. 🙂 Když si potřebuju odpočinout a nabrat energii, fotím produkty, malé i velké. A svatby, to je ohromný kotel emocí, kde můžu tvořit naprosto svobodně a zkoušet si nové postupy a zároveň být užitečný.

unspecified1

Dnes fotí takmer každý, no stále je ťažké nájsť kvalitu. Je to podľa teba dobré?

Já to nevnímám negativně. Naopak jsem rád, že se díky fotografii (a dostupné fototechnice) mnoho lidí kreativně probouzí. Umění samotné nás přeci zušlechťuje. Pro klienty je sice trochu náročnější se v tak velké nabídce vyznat, ale je to jako poznat dobré víno – otevřeš láhev a hned víš. 🙂 Stačí si s vybraným fotografem dát schůzku a pokud si sednou jako lidé, je vysoká pravděpodobnost, že to bude fungovat i na profesní úrovni.

Práca s ľuďmi je určite dôležitou súčasťou tvojej práce. Ako na nich ideš? Čo na ľudí podľa teba funguje najlepšie?

Na to mám jednoduchou odpověď – sebevědomí, empatie a pokora. Díky sebevědomí si budu stát za tím, co dělám a pro mé okolí jsem tak přirozeně důvěryhodnější. Empatie mi dovolí nahlédnout do skutečných potřeb klienta, číst mezi řádky a odhalit tak třeba nějaké mezery v zadání. Pokora mi pak pomáhá v pohybu vpřed, abych uměl přijmout kritiku a zvládnul usměrnit své ego.
Celkově na lidi působí nejlépe upřímnost. A ta musí vycházet především k upřímnosti v sebe sama, díky tomu pak vím, co umím a co můžu nabídnout.

Čo je podľa teba dôležitejšie, fotoaparát alebo fotograf?

Člověk má oproti strojům tu výhodu, že je kreativní, umí čerpat inspiraci. Umíme si zvolit vhodný nástroj s ohledem na účel výtvoru. Technicky precizní produktovou fotku bych těžko vytvořil pomocí obyčejného kompaktu. Důležité je najít rovnováhu mezi strojem a člověkem a naplno využít přednosti obou.

Akú techniku používaš?

Momentálně fotím výhradně digitálně, mou značkou je Canon. Používám Canon 6D a světelné objektivy s pevným ohniskem. Při výběru techniky se neřídím pravidlem “dražší=lepší”, naopak se snažím ze svého vybavení vymáčknout maximum. Teprve když zjistím, že mně technika v něčem brzdí, sáhnu po kvalitnějším řešení. Nechci se stát otrokem své techniky.

unspecified2

Pripravuješ nejaký upgrade techniky? Čo bude tvoja ďalšia vychytávka ktorú si kúpiš?

Navazuje to na předchozí odpověď. 🙂 Aktuálně mně technika nebrzdí, upgrade tedy směřuju spíš na své schopnosti.
Do budoucna bych ale rád zlepšil a doplnil svou výbavu studiové techniky, hlavně pro produktové fotky. S tím souvisí preciznější osvětlení, barevná přesnost, ale taky různé drobné vychytávky na uchycení produktů, různé doplňky do ateliéru apod. Konkrétní výčet by byl asi dost dlouhý. 🙂

Zmenil sa tvoj priemerný zákazník v uplynulých rokoch? Je náročnejší?

Určitě ano. Mí klienti jsou ve svých požadavcích stále o krok napřed a mě to tak nutí se neustále učit něco nového. Udržuje mně to v jakémsi zdravém neklidu, brání mi to zabřednout do rutiny.

Čo by ste klientom odporučili zohľadňovať pri výbere služby? Na čo si majú dávať pozor?

Určitě je důležitá lidská rovina, focení je kreativní práce a vyžaduje velmi osobní přístup. Najděte si fotografa, se kterým si vzájemně porozumíte. Jen tak můžete fotografovi vysvětlit své zadání a on pak lépe porozumnět vaší myšlence, nebo ji ještě vhodně doplnit. Na tom je pak možné stavět i delší spolupráci. Jako velkou chybu vnímám tlak na nízkou cenu, dlouhodobě to nemůže nést zdravé ovoce, časem to začne někde skřípat a kvalita spolupráce i výsledku jde do háje. Důležitá je tedy oboustranná důvěra a respekt.

Ako vnímaš fotografiu v Čechách v porovnaní so svetom?

Pokud si odmyslíme atraktivnější vstup (zvučnější klienti), výstup je pak rozhodně srovnatelný, nemáme se za co stydět. Z důsledků naší nedávné historie a výchovy nám možná obecně chybí sebevědomí a schopnost se prosadit. Tenhle deficit ale pomalu mizí s nástupem mladé generace. Kvalita výsledné fotky navíc odráží nejen kreativu fotografa, ale taky odvahu zadavatele. 🙂

unspecified3

Myslíš, že je fotografia v dnešnej dobe dosť kreatívna a inovatívna?

Většinou ano, stačí se rozhlédnout! Souvisí to se změnami ve společnosti, osvobození se od starých a nefunkčních modelů chování a snahou o uvolnění ze sevření různými předsudky a dogmaty. Nikoho nebaví dlouho dělat něco, co nechce, do čeho nás něco/někdo nutí. Naopak ten, kdo svou práci dělá s radostí, dává ze sebe světu to nejlepší, je kreativní a inovativní. Ve fotografii je to to vidět hned, máme ji na očích prakticky stále a všude. V principu to ale platí pro všechny profese.

Čo zo sveta fotografie ťa v poslednej dobe najviac zaujalo? Nejaká výstava alebo komercia?

Nenapadá mně nic konkrétního. Jako velikou osobnost ale vidím Steva Jobse, který nás učil tvořit dílo krásné v celku i v detailu, stejně precizní zvenčí i zevnitř. Jistě nebyl jediný a vůbec ne první, ale pomohl tuto potřebu nalezení ideálu krásy pochopit v globálním měřítku. V konečném důsledku ovlivnil nespočet dalších odvětví, od designu, přes grafiku, fotku až k architektuře. A díky každodennímu vnímání krásy v nás roste vkus, náš cit. A díky citu pak lépe vnímáme svět a sebe sama, pak se sami stáváme umělci, v jakékoliv oblasti.

Fotíš aj mobilom alebo ti zrkadlovka prirástla k ruke?

Jasně, mobil mám pořád u sebe a můžu si tak zapsat obrazy a situace, které zrovna vidím. Zrcadlovka je pro mnoho běžných situací zbytečně těžký kalibr.

Spolupracuješ s kreatívnymi reklamnými agentúrami. Čo považuješ pri tejto spolupráci za najdôležitejšie?

Budu se asi opakovat, ale opět je to sdílení podobných lidských hodnot. Od toho se pak odvíjí podobný vkus i následná komunikace se společným klientem. Můžeme tak lépe společně rozvinout původní nápad a společně taky přesvědčit klienta, že náš nápad je výjimečný. 🙂 Samozřejmé věci, jako termínová a platební spolehlivost, asi zmiňovat nemusím.

unspecified4

S akým Art Directorom sa ti pracuje najlepšie? Čo by mu nemalo podľa teba chýbať?

Obecně s takovým, který mě umí přesvědčit, že svou práci dělá s nadšením a láskou, že pro něj není prvořadý zisk, ale výsledek a přínos pro klienta. A nesmí mu chybět schopnost dotahovat své nápady do konce. (konkrétně s Martinem Kušpálem 🙂

Berieš svoju prácu osobne alebo k nej máš zdravý profesionálny odstup?

Díky za takovou otázku! 🙂 Já bych řekl, že se to nijak nevylučuje. Z podstaty mé tvorby je to pro mně velmi osobní, učím se ale potlačit své ego, abych uměl objektivně zvážit svůj přínos i potřeby. Nesnažím se za každou cenu lpět na svém názoru, raději naslouchám a hledám optimální řešení pro obě strany.

Máš klientov v Čechách aj na Slovensku. Dokázal by si ich porovnať?

Naše národy jsou si tak blízko, že mezi nimi zásadní rozdíl nevidím. Musel bych asi na Slovensku nějaký čas žít, abych to dokázal nějak specifikovat. Obecně ale vnímám, že na východě jsou lidé více srdeční. 🙂

Kam bude smerovať fotografia a jej trendy v budúcnosti?

To už jsem v podstatě řekl. Především bude přibývat lidí, kteří naplní svou potřebu tvořit krásu. Bohužel to ale taky přinese množství těch, kteří v tom najdou jen vidinu zisku. To už pak bude na našich klientech, aby se mezi námi vyznali. Intuice a zkušenosti jim v tom napoví nejlépe.
V reklamní fotografii se bude nejspíš ještě prohlubovat rozdíl mezi fotografií a fotografikou. Postprodukce nám dává fantastické možnosti vytvářet (virtuální) svět podle našich představ. Výsledné obrazy jsou už natolik komplexním dílem, že se vlastně nedá mluvit o fotografii. Je tedy spíš jen otázkou času, kdy se z klasické fotky stane cosi starožitného.
Klasická fotka ve 2D a bez postprodukce ale hned tak nezanikne, vždycky nás bude bavit zachycovat střípky našich životů, našeho okolí. Měnit se budou jen technologie zachycení a zobrazení.
U moderních technologií (aktuálně VR/AR) je třeba neztrácet nadhled a nepodlehnout iluzi virtuálního světa. Technologie je dobrý sluha, ale špatný pán.

unspecified5

Tvoja predstava ideálneho klienta je…?

Dlouhonohá bruneta? :))) Jasně, takový, se kterým si porozumím, kdo bude vědět, co po mně chce, ale nechá si taky poradit, respektuje mé lidské, technické i finanční potřeby k tomu, abych měl chuť ze sebe vydat to nejlepší.

Pracuješ cez víkendy alebo sviatky?

Focení je živelná práce, nemám tedy problém pracovat i ve dnech, kdy jiní odpočívají. Zároveň pak mám možnost si udělat volno kdykoliv, kdy to potřebuju. A jako hlava rodiny si taky stále více uvědomuju hodnotu mého volného času.

Kde hľadáš inšpiráciu pre svoju prácu?

Mám oči i srdce otevřené novým myšlenkám i podnětům, inspirace na mě promlouvá neustále a odevšad, stačí jen naslouchat. 🙂

Aký je tvoj ideálny pracovný deň?

Těžko to definovat. Když si ale po celodenní práci uvědomím, že vlastně nejsem unavený, že mě má práce spíše nabila, než vyčerpala, poznám z toho, že jdu dobrým směrem.

Čo robíš keď potrebuješ vypnúť? Berieš fotoaparát zo sebou alebo ho necháš doma?

Nejhlubší relax zažívám o samotě v přírodě, bez foťáků a internetů. A i když někdy u sebe foťák mám, snažím se mu věnovat jen minimum času. Raději si připomenu, jaké to je vnímat svět vlastníma očima.

unspecified6

Viac informácií o prácach Ondra Valu nájdete na webe https://www.ondravala.cz/.